Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Czy kocie związki istnieją? 0
Czy kocie związki istnieją?

Jak koty zachowują się wobec siebie nawzajem?

 

Do niedawna uważano, że zwierzęta nie są zdolne do jakichkolwiek uczuć.

Dziś wiadomo, że takie twierdzenie było błędem. 

 

Godowe zwyczaje kotów

Niektóre kocie zwyczaje, choć u ich podłoża leży instynkt, do pewnego stopnia mogą być modyfikowane przez doświadczenie życiowe. Rytuały godowe należą jednak to tych bardzo sztywnych. Kotki w zaawansowanej rui zawsze zachowują się podobnie: w charakterystyczny sposób przypadają do ziemi i wyginają ciało, tarzają się, mruczą i nawołują zalotników. Czasami strzykają moczem, który zawiera żeńskie feromony płciowe.  

Na wezwanie kotki zjawiają się wszystkie dojrzałe płciowo kocury z okolicy. Każdy z nich stara się zdobyć jej względy, ale nie każdemu się to uda. To bowiem kotka decyduje o przebiegu godów i to do niej należy wybór partnera. A raczej partnerów, gdyż u kotów wolno żyjących podczas jednej rui samica parzy się z kilkoma kocurami – w efekcie w jednym mocie znajdują się kocięta mające różnych ojców.

 

Rodzina przede wszystkim

Miłość rodzicielska wśród kotów jest niezwykle silna i pełna oddania. Koty potrafią tworzyć niezwykle silne więzi z potomstwem, dbając o nie w sposób troskliwy i opiekuńczy. 

Od pierwszych chwil po urodzeniu kociąt, kotka poświęca im swoją uwagę i troskę. Zadaniem priorytetowym - podobnie jak u innych zwierząt - jest oczywiście zapewnienie ciepła i pokarmu. Leży przy swoich młodych, przytulając je, ocierając i liżąc, aby zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i komfortu. 

Miłość rodzicielska u kotów może również objawiać się poprzez uczenie młodych ważnych umiejętności, takich jak polowanie czy czyszczenie się. Kotka uczy kocięta, jak korzystać z kuwety, jak zdobywać pokarm i jak radzić sobie w środowisku, w którym się znajdują.

- A gdzie podział się tata?

Samiec również może odgrywać istotną rolę w opiece nad potomstwem. Choć nie zawsze przejawia tak wyraźne oznaki troski jak kotka, to jednak może on także pomagać w utrzymaniu poczucia bezpieczeństwa i komfortu kociąt. Niebezpiecznym zachowaniem jakie może przejawiać ojciec w stosunku do potomstwa, może być późniejsza miłość do kociej córki.

 

Kot wierny jak pies ... Czy aby na pewno?

Monogamia wśród zwierząt nie jest zjawiskiem powszechnym, ale to nie oznacza, że nie ma jej w ogóle. Choć miłość na całe życie zdarza się w przyrodzie bardzo rzadko, to już cykliczna monogamia, czyli pozostawanie wiernym jednemu partnerowi przez jeden lub kilka sezonów rozrodczych, nie jest osobliwością. – Monogamia złożona z trzech elementów, czyli wierności seksualnej, społecznego przywiązania do partnera oraz wspólnej opieki rodzicielskiej, dotyczy 5 proc. zwierząt – tłumaczy Diane Witt, zoolog z National Science Foundation.  

Niewątpliwie, nikogo nie dziwi fakt, że koty to stworzenia z natury towarzyskie. Zaskoczeniem dla niektórych może być zaś fakt, że koty łączą się w pary jedynie w okresie godowym. Poza tym okresem żyją niezależnie od siebie. Warto również wspomnieć o tym, że kocur spotyka się zazwyczaj z wieloma kotkami. Trudno zatem o dostrzeganie głębszych uczuć pomiędzy samcem a samicą.  Nie ulega jednak dyskusji, że niekiedy zdarza się tak, że kocury mają swoje ulubione kotki.

 

Podsumowując, koty z natury nie angażują się w trwale relacje romantyczne. Jedynym celem poszukiwania partnera bądź partnerki jest potrzeba przedłużania gatunku.

Odstępstwem są zaś relacje z ludźmi, które mogą być bardzo silne i trwałe przez lata!

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyrażania uczuć przez koty, zapraszamy do tego wpisu  na naszym kocim Blogu. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl